V Rakúsku môžu požívať alkohol ľudia nad 16 rokov. Najnovší výskum skupiny ekonómov ukazuje, že to u mladých spôsobuje viac škôd súvisiacich s požívaním alkoholu, ako v prípade, ak by veková hranica nebola taká nízka. Prispieva to tiež k väčšej nerovnosti v oblasti zdravia medzi rakúskou mládežou.
Alkoholový priemysel, jeho produkty a praktiky spôsobujú vážne škody deťom a mladým. Vplývajú napríklad na ich zdravý vývoj. Zákonný vekový limit na nakúp a konzumáciu alkoholu by mal chrániť deti, adolescentov a mladých a zabezpečovať čo najvýraznejšiu prevenciu škôd spôsobených alkoholom. No hranica 16 rokov ich nedokáže dostatočne ochrániť. Alkoholový priemysel tým pádom výrazne prispieva k sociálno-ekonomickým nerovnostiam medzi deťmi a mladými.
Európa má najvyššiu mieru konzumácie alkoholu na svete. Nárazové a nadmerné požívanie alkoholu medzi tínedžermi sa vo vysokej miere vyskytuje naprieč celou Európou.
Ekonómovia Alexander Ahammer, Stefan Bauernschuster, Martin Halla a Hannah Lachenmaier vo výskume poukazujú na súvis vysokej miery škôd s nízkym vekovým limitom požívania alkoholu.
Štúdiu urobili na vzorke rakúskych tínedžerov, pričom využívali najmä tri zdroje dát: prieskum v európskych školách (European School Survey Project on Alcohol and other Drugs (ESPAD)), Rakúsky regonálny fond zdravotnej poisťovne (Upper Austrian Regional Health Insurance Fund) a rozsiahly terénny výskum, v rámci ktorého sa deti pod minimálnou vekovou hranicou pokúšali zakúpiť si alkohol v obchodoch Horného Rakúska.
Hlavné výsledky štúdie
- Množstvo alkoholu skonzumovaného počas minulého týždňa (keď ešte mali 15 rokov) stúplo prudko, až o 90% z 55 gramov alkoholu za týždeň na 105 gramov za týždeň. Po prepočítaní to znamená priemerné zvýšenie o tri 0,5 litrové fľaše piva. Výrazne silný dopad to má najmä na chlapcov a deti zo sociálne znevýhodnených rodín.
- Pritom sa za posledný mesiac o 10% zvýšila pravdepodobnosť nárazového pitia (5 a viac alkoholických nápojov počas jednej alebo dvoch príležitostí za mesiac).
- Okamžite sa o 42% zvýšila i pravdepodobnosť hospitalizácie v dôsledku intoxikácie alkoholom.
- U tínedžerov, ktorí zažívajú problémy s alkoholom v domácnostiach, sa správanie voči alkoholu vo veku 16 rokov nijako zásadne nemení. Výskumníci tvrdia, že tínedžeri, ktorí majú problémy s alkoholom v rodine, často nadmerne konzumujú alkohol už pred dosiahnutím roku, preto tam nenastáva výrazná zmena.
Zvýšenie nerovností
Deti a mladí zo sociálne znevýhodnených rodín navyše po dosiahnutí vekového limitu začínajú konzumovať viac alkoholu. Pred dovŕšením 16tych narodenín sa pravdepodobnosť intoxikácie alkoholom vyskytuje v obdobnej miere v rámci všetkých spoločenských vrstiev. Ale po dovŕšení 16teho roku života sa objavujú výrazné rozdiely týkajúce sa konzumácie alkoholu a škôd, ktoré alkohol spôsobuje zraniteľným deťom a mladým ľuďom. V rozmedzí medzi 16timi a 25timi narodeninami sa miera hospitalizácie v dôsledku otravy alkoholom medzi mladými ľuďmi výrazne odlišuje. Mladí ľudia zo spoločensky znevýhodnených rodín majú výraznejšiu mieru hospitalizácie kvôli intoxikácii alkoholom, než iní mladí ľudia.
Aké sú príčiny?
Vedci si všimli, že výsledky potvrdzujú prevládajúce presvedčenie, že „ak to povoľuje legislatíva, nemôže to byť až také nebezpečné.“ Po dosiahnutí 16. roku veku už deti v Rakúsku nepovažujú nadmerné a nárazové pitie alkoholu za príliš škodlivé.
Alkohol je ľahko a vo výraznej miere v Rakúsku dostupný i osobám, ktoré ešte nedovŕšili zákonný vekový limit. (Urobili 4 269 pokusov, v rámci ktorých sa deti mladšie než 16 rokov pokúšali zakúpiť si alkohol, pričom 23% týchto pokusov bolo úspešných). Výskum ESPAD tiež uvádza, že 84% 15-ročných má pocit, že majú ľahký alebo „veľmi ľahký“ prístup k alkoholu.
A v prostredí, kde sú deti a mladí ľudia vystavení silným vplyvom alkoholu, neposkytuje vekový limit maloletým žiadnu ochranu voči produktom a praktikám alkoholového priemyslu.
Výskumní pracovníci diskutujú skôr o normatívnych účinkoch zákonnej vekovej hranice. Teenageri môžu vnímať a rešpektovať zákaz konzumácie alkoholu pred dovŕšením 16. roku života. Po tom, keď dovŕšia zákonnú vekovú hranicu 16 rokov, je pre domácnosti jednoduchšie im alkohol ponúkať.
Čo sa s tým dá robiť?
Zistilo sa, že zvýšenie zákonného vekového limitu má pozitívny dopad na zdravie a vývoj detí a mládeže. Keď v USA zvýšili zákonný vekový limit z 18 na 21 rokov, spoločnosť pocítila množstvo pozitívnych účinkov:
- priemerné zníženie motorových nehôd o 16%,
- zníženie množstva spotreby alkoholu v posledných mesiacoch medzi ľuďmi vo veku 18 – 21 rokov. (Z 59% v roku 1985 na 40% v roku 1991),
- Spotreba alkoholu medzi ľuďmi vo veku 21-25 rokov výrazne klesla zo 70% v roku 1985 na 56% v roku 1991
Ak chceme chrániť tých najzraniteľnejších, tj. deti a mládež, a nedôjde k zvýšeniu zákonnej vekovej hranice, vedci odporúčajú opatrenia zamerané na sociálno-ekonomicky znevýhodnené deti a mládež, ako i na deti, ktoré sa stretávajú s problémami súvisiacimi s alkoholom vo svojich rodinách. Takýmto deťom totiž hrozia nebezpečenstvá spôsobené alkoholom oveľa skôr, než dosiahnu minimálnu vekovú hranicu, ktorá limituje spotrebu alkoholu.
Zdroje:
Universitat Passau: “Alcohol at 16 – Legal license to binge drink”
VOX EU CEPR: “Minimum legal drinking age and the social gradient in binge drinking“
https://www.cdc.gov/alcohol/fact-sheets/minimum-legal-drinking-age.htm