Happyho príbehy a súvisiace materiály vám pomôžu hovoriť s deťmi o problémoch s alkoholom dospelých, ktorí sú v ich najbližšom okolí. Psík Happy v štyroch príbehoch zažíva situácie, ktoré môžu podobne zažiť aj deti, ktorých rodičia majú problém s alkoholom. Fiktívne spracovanie témy uľahčuje nie len dotknutým deťom, ale aj ich spolužiakom pochopiť ich situáciu a rozprávať sa o nej.

Prvý príbeh

Druhý príbeh

Tretí príbeh

Štvrtý príbeh

Sám doma
Špinavé labky
Popoludnie v ZOO
Prvý deň v škole

Zrazu si Happy uvedomí, že ho Oliver nechal doma samého. Začína sa stmievať a malý psík je nepokojný. Nevie, čo má robiť a cíti sa osamelý a opustený. Čas letí. Zrazu si spomenie, že ak sa bojí, môže ísť k susedke Eme.

Happy príde domov a teší sa, ako svojmu pánovi Oliverovi porozpráva, čo zažil. Oliver ho však hrubo odstrčí. Potom sa Laura a Oliver začnú hádať. Malý pes si myslí, že je to jeho chyba, že sa jeho majiteľ hnevá. Laura, majiteľova priateľka vysvetľuje Happymu, že to nie je jeho chyba a že Oliver nie je v „normálnom“ stave.

Happy sa vracia domov z hrania: Oliver a Laura mu sľúbili, že spolu pôjdu do zoo. Ale ani Oliver ani Laura tam nie sú. Laura nakoniec príde, ale bez Olivera. To Happyho veľmi znepokojuje. Je neskoro a nikto sa nechystá navštíviť zvieratá v zoo… Happy je sklamaný a čuduje sa, kam sa Oliver podel.

Happyho prvý školský deň je tu! Ale Happy si všimol, že Oliver ešte nevstal a, ako sa často stáva, zasa prespí celý deň. Malý psík sa rozhodne ísť do parku sám, aby nezmeškal prvú lekciu. Cíti sa iný ako ostatní malí psi. Učiteľ ho aj tak nabáda k účasti a stará sa oňho.

Témy
TÉMY
témy
témy

Samota – strach – ľudia, ktorí pomáhajú

Detská vina – hádky – pochopenie vlastnej situácie

Sklamanie – nepokoj – rodičovstvo – ambivalencia

Cítiť sa inak – hanba – ľudia, ktorí pomáhajú – prejaviť iniciatívu

Poďakovanie

Ďakujeme Švajčiarskej nadácii pre závislosti, ktorá sa s nami podelila o túto veľmi nápomocnú metódu. Ďakujeme aj všetkým dorbovoľníkom z Movendi SK, ktorí si našli čas na tento projekt, preložili ho a ilustrovali. Projekt je finančne podporený Nadáciou Volkswagen Slovakia, vďaka ktorej môžeme poskytnúť všetky materiály bezplatne.  Ak by ste aj vy chceli finančne podporiť našu prácu, váš dar môžete zaslať na:
  • Účet IBAN: SK55 1100 0000 0029 4507 3259 SWIFT: TATRSKBX
 Movendi SK, Kráľová nad Váhom 748, 92591  Sme vďační za spätnú väzbu, tipy a skúsenosti s používaním tejto metódy.