Väčšina z nás sa teší domov. Doma nachádzame bezpečie, porozumenie, priestor na sebarozvoj, prostredie, v ktorom môžeme byť sami sebou.
No neplatí to pre všetkých.
Predovšetkým deti sú závislé od toho, aké podmienky im vytvoria dospelí. Veľa detí, ktoré vyrastá v rodinách s alkoholovým problémom, trpí zanedbávaním, zlým zaobchádzaním, zlým duševným a fyzickým zdravím, študijnými problémami a alkoholom spôsobeným násilím páchaným dospelými, často rodičmi. Detstvo poznačené takýmito zážitkami sa na človeku môže podpísať na celý život.
Nie vždy máme možnosť ovplyvniť to, čo sa deťom deje za dverami domácností, v ktorých vyrastajú. Ale máme možnosť vytvoriť systém, ktorý ich podrží mimo ich domovov. Systém, ktorý podá pomocnú ruku, ktorý pomôže pochopiť a vysporiadať sa s emóciami. Systém, ktorý im dá možnosť pocítiť, že nie sú na svete sami.
Dňa 10.3.2023 sme zorganizovali diskusiu vo forme okrúhleho stola a zaoberali sme sa problematikou detí vyrastajúcich v domácnostiach s alkoholovým problémom. Zhrnnuli sme, aký má takéto prostredie dopad na ľudskú psychiku, aké to má následky na deti aj na spoločnosť. Rozprávali sme sa o tom, aké odpovede na tento problém existujú a čo by sme potrebovali urobiť, aby sme ponúkli riešenia, ktoré majú moc zmeniť životné osudy k lepšiemu.
Na Slovensku má približne 500 000 ľudí vážny problém s užívaním alkoholu. Koľko z nich je rodičmi a ako sa majú ich deti?
Tlačová správa z diskusie (link čoskoro)