Ako riešiť skutočnosť, že alkohol spôsobuje rakovinu?
Svet zažíva posun v povedomí o škodlivosti alkoholu. Iba v poslednom roku vyšlo niekoľko nových štúdií a jasných vyhlásení zo strany odbornej verejnosti, že alkohol v akomkoľvek množstve škodí zdraviu.
Sme svedkami rastúceho poznania, že alkohol nie je obyčajný produkt. Tento posun je spôsobený hlavne rastúcim povedomím o tom, že alkohol spôsobuje rakovinu.
Veda už od roku 1988 vie, že alkohol, podobne ako tabak a azbest, je karcinogén prvej skupiny. Po konzumácii etanolu v pive, víne a liehovinách, sa pri jeho spracovaní vytvára vedľajší produkt, ktorý napáda ľudskú DNA. O týchto efektoch sme však po dlhé roky vôbec nepočuli a preto sme to ani neriešili, nie len v širokej verejnosti, ale ani v odbornej obci.
Aj to sa však mení.
Írsko, ako prvá krajina, zavedie na alkoholických výrobkoch varovania pred nebezpečenstvom rakoviny spôsobenej alkoholom. Nórsko je na najlepšej ceste urobiť to isté. Kanada práve znížila usmernenia pre nízkorizikové užívanie alkoholu – z veľkej časti kvôli presvedčivým dôkazom o súvislosti medzi alkoholom a 7 druhmi rakoviny. V týchto odporúčaniach stojí, že najlepším riešením, je alkohol zo života úplne vynechať. Svetová zdravotnícka organizácia začala rok 2023 vydaním jasného vyhlásenia, že neexistuje zdravé alebo bezpečné množstvo konzumácie alkoholu.
Záleží nám na našom zdraví a od pandémie sme si toho vedomí ešte viac. Chceme vedieť, čo veda hovorí o zdravotných účinkoch produktov, ktoré dominujú v prostredí, v ktorom žijeme. S rastúcim povedomím o zdraví a udržateľnosti je čoraz viac ľudí znechutených aj z neetických obchodných praktík nadnárodných korporácií, medzi ktoré sa radí aj alkoholový priemysel.
Ľudia na čele týchto podnikov chcú, aby sme nevedeli, že ich alkoholické pivá, vína a liehoviny sú rovnako karcinogénne ako cigarety a azbest. Výskum v Európe ukázal, že každý piaty človek neverí, že existuje súvislosť medzi rakovinou a alkoholom.
Alkoholové spoločnosti sa obávajú, že si ľudia uvedomia skutočnosť, že etanol v pive, víne a likéroch spôsobuje najmenej sedem druhov rakoviny. A tak zubami-nechtami bojujú proti vedeckým štúdiám, proti írskemu demokratickému rozhodnutiu o varovaní pred rakovinou na etiketách a proti ďalším iniciatívam v oblasti alkoholovej politiky.
To iba svedčí o cynickom prístupe spoločností vyrábajúcich alkohol. Kvôli maximalizácii zisku nemajú problém s podnecovaním obrovských škôd. Po tabaku je alkohol druhou najväčšou príčinou rakoviny – ďaleko pred inými rizikovými faktormi, ako sú infekcie, fyzická nečinnosť alebo slnečné žiarenie. V dôsledku rakoviny spôsobenej alkoholom zomrie v Európe každý rok 92 000 ľudí. A na celom svete každoročne ochorie na rakovinu spôsobenú alkoholom 740 000 ľudí. Každý rok.
Ukazuje sa však aj to, že naši politici majú po ruke nástroje na zmenu. Môžu vytvoriť systém zdaňovania alkoholu(všetkých druhov), ktorý účinne chráni ľudí pred škodami spôsobenými alkoholom vrátane rakoviny. Podľa Európskej regionálnej kancelárie WHO, zdvojnásobením daní na alkohol, by sme sa ročne vyhli 85000 úmrtí na rakovinu v Európe. Ľudia majú právo byť chránení pred karcinogénnymi látkami. Naši zákonodarcovia sa môžu postarať o to, aby na fľašiach alkoholu boli umiestnené varovné nápisy o rakovine, srdcových chorobách a iných zdravotných a sociálnych škodlivostiach spôsobených alkoholom. Môžu financovať mediálne kampane, aby sa zvýšilo povedomie verejnosti o skutočnej škodlivosti alkoholu. Môžu odstrániť reklamu, sponzorstvo a propagáciu alkoholu. Ľudia majú právo byť chránení pred dravými obchodnými praktikami nadnárodných spoločností. A naši politici môžu zaviesť rozumné obmedzenia všadeprítomnosti alkoholu v našich komunitách. Napríklad alkohol na benzínkach, pri školách a nemocniciach nemá čo robiť.
Naši politici majú k dispozícii osvedčené riešenia. Najlepší vedci na svete nám hovoria o jasnej a priamej súvislosti medzi alkoholom a rakovinou. A ako vidíme, dochádza k posunu v povedomí a obavách o škodlivosti alkoholu. Nikdy nebol lepší čas na ambiciózny prístup k ochrane našej spoločnosti pred rakovinou spôsobenou alkoholom. Pri príležitosti zvyšovania povedomia a rakovine je zvykom organizovať zbierky napríklad na výskum rakoviny. Čo ale s týmto výskumom potom robíme? Už existujúci výskum nám ukazuje, že veľkému množstvu prípadov rakoviny môžeme predísť. Môžeme zlepšiť zdravie a blahobyt ľudí a komunít, posilniť naše zdravotné systémy, tým, že znížime počet prípadov rakoviny a úmrtí, čím sa uvoľnia nové zdroje na investície do podpory zdravia a prevencie chorôb. Takže v tento Svetový deň boja proti rakovine by sme všetci mohli požadovať systémovú zmenu, ktorá je realistická a jej uskutočnenie závisí iba na politickej vôli.
Kristína Šperková
predsedníčka Movendi SK