Ruský prezident Vladimir Putin začal 24. februára 2022 vojenskú inváziu na Ukrajinu.
Okrem rozsiahlych hospodárskych sankcií na medzinárodnej úrovni voči Rusku sa podniky, štátne a regionálne vlády a maloobchodný predajcovia alkoholu v západných krajinách rozhodli stiahnuť ruské alkoholické výrobky zo svojich regálov na protest proti Putinovej vojne a na znak solidarity s obyvateľmi Ukrajiny.
Podniky v Austrálii, Spojených štátoch a Kanade, ako aj štátne monopoly na predaj alkoholu vo Fínsku a Švédsku prestávajú predávať ruské alkoholické výrobky ako symbolické gesto podpory Ukrajiny a na protest proti Putinovej vojne.
Ruský prezident Vladimir Putin začal 24. februára 2022 vojenskú inváziu na Ukrajinu.
Bojkot ruskej vodky v Severnej Amerike
Americké štáty Pennsylvánia, Virgínia, Utah, Ohio, New Hampshire a kanadská provincia Ontario nariadili svojim úradom pre alkoholické nápoje, aby stiahli ruské alkoholické výrobky zo všetkých regálov.
Guvernér štátu New York tiež nariadil všetkým štátnym orgánom, aby prestali obchodovať s ruskými subjektmi. Mnohé podniky už svoju činnosť zastavili.
Okrem rozsiahlych ekonomických sankcií, ktoré boli na národnej úrovni uvalené na Putinovo Rusko, čoraz viac občanov bojkotuje ruské podniky, organizácie a jednotlivcov v súvislosti s Putinovou vojnou na Ukrajine. Patrí sem aj bojkot ruskej vodky.
Tento krok je prejavom dôležitej solidarity s Ukrajinou, aj keď bojkot ruskej vodky je do značnej miery symbolický. Podľa štatistík IWSR sa v USA len približne 1 % spotrebovanej vodky vyrába v Rusku. Jediné ruské značky v obchodoch sú vodky Russian Standard a Green Mark. Ako však hovorí Mark Schrad, docent politológie na Villanova univerzite, aj v prípade týchto značiek tvorí USA len nepatrný podiel na ich celosvetovom predaji.
Ukrajinská veľvyslankyňa v Spojených štátoch Oksana Markarová medzitým naliehala na americké podniky, aby podnikli kroky proti Rusku a aby USA a ich spojenci uvalili ďalšie sankcie.
Severské maloobchodné monopoly na alkohol prestávajú predávať ruské produkty
Švédsky štátny monopol na predaj alkoholu Systembolaget sa podľa denníka The Local rozhodol zastaviť predaj všetkých druhov ruského alkoholu vrátane vodky na protest proti Putinovmu útoku na Ukrajinu.
Rozhodnutie spoločnosti Systembolaget prišlo len niekoľko hodín po tom, čo podobný krok oznámila aj fínska obdoba, spoločnosť Alko.
„Jednoducho povedané, je to kvôli ruskej invázii a útok bude znamenať veľké utrpenie pre ukrajinský ľud,“ povedal Ulf Sjödin, vedúci oddelenia riadenia kategórií spoločnosti Systembolaget, podľa portálu The Local.
Nepovedal by som, že ide o protest, skôr len o prirodzený dôsledok,“ pokračuje Ulf Sjödin, vedúci oddelenia riadenia kategórií, Systembolaget
Vo svojom tlačovom vyhlásení Systembolaget uviedla, že súhlasí so švédskou vládou, že útok „porušuje územnú celistvosť a suverenitu Ukrajiny“ a je „jasným zločinom podľa medzinárodného práva“.
Austrálsky maloobchodný gigant s alkoholom sťahuje ruské alkoholické výrobky
Spoločnosť Endeavour Group, vlastník supermarketov s alkoholom BWS a Dan Murphy’s, odstráni zo svojich pultov a internetových obchodov výrobky ruského pôvodu v reakcii na žiadosť austrálskej ukrajinskej komunity, informuje Aleks Vickovich z Financial Review.
Austrálska federácia ukrajinských organizácií (AFUO) vyzvala na celoštátny zákaz dovozu a distribúcie ruského tovaru, predovšetkým vodky, na protest proti Putinovej vojne na Ukrajine.
Skupina Endeavour Group teraz vypočula túto výzvu a prisľúbila zastaviť predaj ruského dovozu prostredníctvom svojich dcérskych spoločností ako sú BWS, Dan Murphy’s, Jimmy Brings, Cellarmasters, Shorty’s Liquor a ALH Hotels.
„Spoločnosť Endeavour Group je hlboko znepokojená situáciou na Ukrajine a pripája sa k výzvam na mier,“ uviedol hovorca spoločnosti podľa Financial Review a pokračuje: „Na základe spätnej väzby od rôznych zainteresovaných strán sme sa rozhodli v najbližších dňoch odstrániť výrobky ruského pôvodu z našich obchodov, hotelov a online obchodov.“
Hoci vodka je z kultúrneho hľadiska najvýznamnejším ruským dovozom, na obchode medzi Austráliou a Ruskom sa viac podieľajú hnojivá, surová ropa a výrobky z dreva.
Zdroje:
Axios: “Russian vodka being removed from shelves in U.S. and Canada“
NPR: “Boycotts of Russian products and groups spread, but the effects may be limited“
CNN Business: “States want to boycott Russian vodka. Here’s why that won’t work“
The Local Sweden: “Swedish alcohol monopoly pulls Russian products from shelves“
Financial Review: “BWS, Dan Murphy’s to dump Russian vodka“